« tornar

24002 - Curs de programació de Llengües Clàssiques

Tipus Oposicions
Àrea temàtica Cultura clàssica
Modalitat En línia
Nivell Secundària i Batxillerat
Coordinador Meritxell Blay Boquera
Professorat Ignasi Vidiella Puñet, Meritxell Blay Boquera
Data Del 14 d'octubre de 2022 al 21 d'abril de 2023. De 17:00 a 18:30
Dies Divendres
Adreça En línia
Total hores 80
Preu
Col·legiat560,00€
Membres d'altres col·legis professionals o entitats organitzadores560,00€
No col·legiat800,00€

Descripció

La nova convocatòria d’oposicions, en un nou marc legal en procés d’implantació, tindrà com un dels eixos vertebradors la necessitat d’elaborar una unitat didàctica per ser defensada segons la nova llei educativa, els nous currículums i una possible concreció a l’aula que està per determinar.

A més, la importància que sembla que la nova convocatòria donarà als temes fa que l'elaboració, la preparació i l'estudi dels temes siguin claus per assolir l’èxit d’aquesta part.

Aquest curs vol ser una ajuda per a tots els aspirants en la delimitació del nou marc legal, l’elaboració de temes i en la valoració de quina és la bibliografia més rellevant per desenvolupar-los, així com en l’elaboració ex novo d’una unitat didàctica.

Objectius

1. Objectius del curs en el marc legal de la unitat didàctica:

  • Proporcionar els coneixements per elaborar una unitat didàctica d'acord amb l'actualitat legislativa.
  • Identificar els principals documents normatius i la legislació vigent en matèria educativa per adequar-hi la unitat didàctica.

2. Objectius del desenvolupament de la unitat didàctica:

  • Aprendre què cal tenir en compte per elaborar una unitat didàctica.
  • Dominar l'exposició i la defensa de la unitat didàctica en oposicions.

3. Objectius de l’elaboració de temes

  • Reconèixer la bibliografia més rellevant de cada àmbit.
  • Elaborar temes de qualitat que barregin la part acadèmica i la didàctica.

 

Continguts

Unitat 1: Marc legal

  • Marc legal d’àmbit estatal
  • Marc legal català
  • Curricula de Cultura Clàssica, Grec, Llatí i Món Clàssic.

Unitat 2: Elaboració de temes

  • Com elaborar un tema des de la perspectiva acadèmica i didàctica.
  • Actualització bibliogràfica.
  • Entrega de 7 temes del temari de Grec, 7 temes de Llatí i de 7 temes comuns a ambdós temaris.

Unitat 3: Elaboració d’una unitat didàctica

  •  Introducció
  •  Competències
  •  Continguts
  •  Metodologia d'aprenentatge
  •  Criteris i indicadors per a l'avaluació
  •  Mesures d'atenció a l'alumnat
  •  Instruments d'avaluació
  •  Recursos
  •  Graella d'autoavaluació / rúbriques.

Unitat 4: Defensa de la unitat didàctica

  • Presentació pública de la programació o la unitat didàctica

Metodologia

Trobades quinzenals d’una hora i mitja com a màxim a través dels enllaços de Microsoft Teams, en què es plantejarà un marc teòric sobre el tema a tractar.

Hi haurà, abans de les vacances de Nadal i de les de Setmana Santa, una setmana dedicada a entrevistes individuals per fer tutories.

També hi haurà un fòrum per anar-hi plantejant els dubtes que vagin sorgint i per aportar idees i compartir opinions.

Activitats

  • Elaboració de temes (6)
  • Elaboració d’una unitat didàctica i els elements que l’envolten
  • En l’elaboració de les tasques s'esmerçaran unes 3-4 hores.

 

Avaluació i acreditació

  • Acreditar el 100% d’assistència virtual.
  • Lliurar les tasques demanades (el 70% com a mínim) a la plataforma Moodle.

Calendari

  • Sessió 1

    14 d’octubre

    Presentació del curs

    Sessió 2

    28 d’octubre

    Normativa estatal

    Sessió 3

    4 de novembre

    Normativa catalana

    Sessió 4

    18 de novembre

    Presentació de matèries: Cultura Clàssica, Llatí i Grec

    Tasca 1

    25 de novembre

    Matèria i el seu marc normatiu. Reflexió

    Sessió 5

    2 de desembre

    Temes: presentació i elaboració de temes de llengua

    Entrevistes individuals

    12-16 de desembre

     

    Vacances de Nadal

    22 de desembre - 8 de gener 

     

    Tasca 2

    8 de gener

    Elaboració d’un tema de llengua (diferent de la tasca 3)

    Tasca 3

    12 de gener

    Elaboració d’un tema de llengua (diferent a la tasca 2)

    Sessió 6

    13 de gener

    Temes: presentació de temes d’història i de literatura

    Sessió 7

    27 de gener

    Temes: presentació dels temes comuns

    Tasca 4

    3 de febrer

    Elaboració d’un tema d’història

    Tasca 5

    8 de febrer

    Elaboració d’un tema de literatura

    Sessió 8

    10 de febrer

    Unitat didàctica: teoria

    Tasca 6

    17 de febrer

    Elaboració d’un tema comú

    Tasca 7

    23 de febrer

    Elaboració d’un tema comú

    Sessió 9

    24 de febrer

    Unitat didàctica: pràctica

    Sessió 10

    10 de març

    Com elaborar un guió

    Tasca 8

    17 de març

    Elaboració d’unitat didàctica

    Sessió 11

    24 de març

    Reformulació de la unitat segons els criteris de la convocatòria i dubtes

    Entrevistes

    27-31 de març

     

    Vacances de Setmana Santa

    2-9 d’abril 

     

    Sessió 12

    14 d’abril

    Defensa de la unitat didàctica

    Sessió 13

    21 d’abril

    Defensa de la unitat didàctica